Fegyvernek

Keresés

2010 szeptemberében a Felső – Szabolcsi Vidékfejlesztési Közhasznú Egyesület elkészíttette azt a tanulmányt, amely a természeti erőforrások felméréséről és hasznosításának lehetőségeiről számol be, a Felső-Szabolcsi LEADER területéhez tartozó településekre vetítve.
 
A munka elvégzésére Dr. habil Göőz Lajos, a Nyíregyházi Főiskola Természettudományi és Informatikai Főiskolai Karának professzor emeritusát kértük fel. A professzor úrnak számos publikációja megjelent már, illetve a főiskolai tanári munkája mellett tudományos kutató tevékenységet folytatott a témában. Régiónk, a Nyírség, a Felső-Tisza-vidék és tágabb környezete természeti erőforrásait vizsgálta, s ezek anyagát többek között a főiskolai Tudományos Közlemények „Földrajz" füzetében és az Észak- és Kelet-Magyarországi Földrajzi Évkönyvsorozatban (1994-2001) publikálta. 1999-ben megjelent „Szabolcs-Szatmár-Bereg megye természeti erőforrásai" c. könyve is.

A tanulmány tartalmaz egy vezetői összefoglalót, majd bemutatja a vizsgálatok módszertanát. Ismerteti azt a földrajzi területet, amelyről a vizsgálat készült és bemutatja a térség energiafelhasználását is. A mű tartalmazza azt a felmérést, amely térségünk természeti erőforrásait kutatja és megmutatja azok felhasználásának lehetőségeit is. A munka utolsó részében javasolt fejlesztési irányokról és az elérhető célokról tájékozódhat az olvasó.

Az így elkészült szakmai iránymutatás fontosságát igazolja, hogy az Új Széchenyi Terv Zöld Gazdaságfejlesztési fejezete különös figyelmet fordít a költségvetési szervek, a kkv-szektor és a lakosság energiahatékonyságának javítására. Tekintettel arra, hogy az önkormányzati szektor a legnagyobb energia felhasználó, a jövőben megjelenő pályázati programoknál a szektor kiemelt prioritást élvez.

A tanulmány elkészítését a Vidékfejlesztési Minisztérium támogatta az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretén belül és elérhető a Felső – Szabolcsi Vidékfejlesztési Közhasznú Egyesület irodájában.
 
Bővebb információ: www.felsoszabolcs.hu