Címlap

Keresés

City-Port Címlap

Megújult a Tölgyes Étterem, Nyíregyháza legismertebb vendéglátóhelye

- interjú Puskás László tulajdonossal, az Európai Uniós támogatás segítségével megvalósult fejlesztésről.


-     Mielőtt magáról a fejlesztésről beszélgetnénk, elevenítsük fel, hogyan jutott el idáig Nyíregyháza egyik legrégebbi és legismertebb étterme, a szabolcsi megyeszékhely egyik „védjegye”…
-    A Tölgyes Étterem története rendkívül érdekes, a város egyik legpatinásabb éttermét minden fiatal és idősebb ember jól ismeri. Egy olyan hely, ahová évtizedek óta mindenki örömmel megy, nemcsak a környezet szépsége, hanem kiváló konyhája miatt is. Ebből a múltbeli hagyományból próbálunk építkezni, s elsősorban az épített környezetet próbáltuk meg fejleszteni alkalmazkodva az erdei környezethez. A konyhát pedig olyan magas szinten szeretnénk működtetni, hogy az továbbra is Nyíregyháza és környéke legjobb gasztronómiai műhelye legyen.

 

 

-    A visszajáró vendég megtartása mellett a vevőkör szélesítése is fontos szerepet kap az étterem jelenében és jövőjében. Ön szerint miben rejlik Tölgyes vendégmegtartó vonzereje?
-    Amikor a szálláshelyet kialakítottuk, úgy gondoltuk, az éttermi részt is fejleszteni kell.  Többféle lehetőséget láttunk: az egyik adódik a környezetéből, mivel a belváros és a Sóstó határán fekszik. Ha valaki a városban szeretne tartózkodni néhány napot, vagy akár hosszabb időt, de mégis friss levegőre és szép környezetre vágyik, akkor ez a megfelelő hely számára, hiszen itt kulturált körülmények között tud étkezni és pihenni. Ugyanez igaz a szórakozni vágyókra is: azok számára akik Sóstóra jöttek, de mégis úgy gondolják, hogy az éjszakai életbe nem szeretnének túlságosan belemerülni, a nappali zajos életmód után egy nagyon békés, de a centrumhoz közeli helyen kínálunk pihenési, kikapcsolódási alternatívát.

 

-    Van-e arra valamilyen adat, hányan látogatnak el évente ebbe az étterembe?
-    Fénykorában - gyűjtésem szerint - évente 60-70 ezer ember, azaz egy kisebb város lakossága fordult meg az étteremben.

 

-    2008-ban új időszámítás kezdődött a Tölgyes életében. Az azóta eltelt időben mi történt a Sóstó és a belváros találkozási pontján?
-    A kedves vendégek által ismert éttermi részt vettük először kezelésbe, ami azt jelenti, hogy az eddigi egy nagytermet további, úgynevezett különtermekkel bővítettük. A nagyterem 90 főt képes fogadni, a közepes 40-et, a kisebb pedig 15 vendéget. A következő lépésben teljesen kicseréltük és korszerűsítettük a Tölgyes konyháját, úgy építészetileg, mint gépészetileg. A harmadik lépésként pedig az épület kapott egy új tetőszerkezetet. Az emeleten kilenc szobát alakítottunk ki, egy pedig - tekintettel az akadálymentes közlekedés biztosítására - a földszinten kapott helyet.

 

-    A beruházást az Európai Unió segítette. Mégis mennyivel és pontosan hogyan?
-    Egy szálláshely-fejlesztési pályázaton vettünk részt, amely a sikeres elbírálást követően nagyságrendileg 44 százalékos támogatási intenzitásban részesült. Ez azt jelenti, hogy vannak olyan feladatok, amelyek nincsenek benne a projektben, de el kellett végezi – gondolok itt a kazánház építésre és beszerelésére. A támogatás abszolút összegben több mint 83 millió forintot tett ki.

 

-    Aki mondjuk jövő héten kilátogat a Tölgyesbe, milyen szolgáltatásokra számíthat?
-    A megújult konyhával és a panzióval feltétlenül érdemes megismerkedni, ezen belül azzal az új étlappal, amelyet terveink szerint kellő gyakorisággal fogunk cserélni. Ez két-három havonta történő cserét jelent. Ezen az étlapon olyan ételek fognak megjelenni, amelyek tájjellegűek; nem kívánjuk a szomszéd országok konyháját bemutatni, inkább a szűkebb régiók gasztronómiai kínálatával szeretnénk a régi és új vendégeket becsábítani. Fontos tudni, hogy a vendégek számára olyan árakat szeretnénk beállítani, amelyek illeszkednek a mai magyar átlagember pénztárcájához.

 

-    Vállalkozóként szeretné a legtöbbet kihozni az étteremből. S bár egy friss fejlesztésen vannak túl, hogyan képzeli el a Tölgyes jövőjét?
-    Először is azt szeretném, hogy ez az üzlet stabilizálódjon. Azzal együtt, hogy álmodozni is merek, azt szeretném, hogy egy nagyon jó csapat alakuljon ki, a vendégek pedig szívesen térjenek be akár az étterembe, akár a panzióba. A lényeg, hogy az üzlet működjön, de azt is tudom, hogy a jelenlegi projektnek még legalább egy-két év a kifutási ideje.